Tundlikud hambad


Kui tunnete lühiajalist valu, mis tekib kokkupuutel külma/kuuma, happeliste toitude/jookide või surve korral, siis võivad teil olla tundlikud hambad. Ka mõned hambaraviprotseduurid nagu täidiste asetamine või valgendamine võivad põhjustada tundlike hammaste valulikkust, kuid selline tundlikkus on enamasti mööduv.

Peamiseks põhjuseks on igemete taandumine, mille tagajärjel paljastuvad hambajuurel asuvad väikesed avatud torukesed ehk dentiinikanalid. Need avatud torukesed suunduvad otse hambanärvi ja põhjustavadki valu.

Kui hambad on tundlikud külmale/kuumale, tuleks võimalusel vältida väga külmade/kuumade söökide ja jookide tarbimist. Temperatuuride järsk muutumine lõhub hambaid ning seetõttu ei ole mõistlik üheaegselt tarbida kuuma kohvi ja külma jäätist.

Kui hambad muutuvad tundlikuks happelise toidu tagajärjel, tuleks vältida happelisi sööke/jooke. Sidrunivesi, õunad, mullivesi jmt tuleks sel juhul asendada millegi muuga. Õunad on ka põhjuseks, miks eestlaste hambad on tundlikumad just sügisepoole. Happelist toidukorda võiks neutraliseerida kas juustu, pähklite, piimatoodete või puhta veega.

Soovitame kasutada tundlikkust leevendavaid hambapastasid. Neis sisalduv toimeaine sulgeb dentiinikanalid ja nii takistub ärrituse edasikandumine hambanärvi suunas. Efekti saavutamiseks tuleb neid kasutada 4-6 kuud.

Liiga kõvade harjastega hambaharja kasutamine või liiga tugev harjamine põhjustavad hambakaela abrasiooni, mille tulemusena taandub ige hambakaela piirkonnast ning seejärel harjatakse hambajuure pinnalt ära ka juuretsement. Seepärast võiks hambapesuks kasutada spetsiaalselt tundlikele hammastele mõeldud hambaharja. Ülipehmed puhastusharjad kulutavad tundlike hammaste pinda vähem kui keskmised või kõvad.

Kui need toimingud ei leevenda hammaste tundlikkust, siis tuleks minna hambaarsti vastuvõtule, kus hambaarst selgitab välja tundlikkuse põhjuse ja soovitab vastavat ravi. Hambaarst saab ravikabinetis kasutada dentiinikanalite sulgemiseks ka spetsiaalseid kaitselakke. Ulatuslikud hambakaelale tekkinud defektid saab katta ka täidismaterjaliga.

Hambad võivad olla tundlikud ka siis kui neis on auk või mõra. Siis tuleb lihtsalt minna hambaarsti vastuvõtule ja lasta hammas ära parandada.