Suitsetamise mõju suutervisele


Pigmenteerunud hambad, halb hingeõhk, kaaries, parodontiit, igemete taandumine ja vähk võivad olla tagajärjed, mis järgnevad suitsetamisele.

Suitsetamine põhjustab igemehaigusi ja hammaste lagunemist. Tulemuseks võib olla ka hammaste väljalangemine. Suureneb oluliselt oht haigestuda kopsu-, suu-, kõri-, söögitoru-, neeru-, põievähki jne. Mida rohkem sigarette päevas tarbitakse, seda suurem on risk.

Suitsetamine põhjustab ka hingamisteede ärritust ja kopsuhaigusi; suureneb risk haigestumiseks südamehaigustesse (insult, infarkt); põhjustab meestel impotentsust ning naistel väheneb viljakus.

Mokatubakas (huuletubakas, snus) on niiske jahvatatud tubakas. Tavaliselt pannakse see suhu ülemise huule alla. Hoitakse suus mõnest minutist kuni mõne tunnini. Nikotiinisisaldus on tal suurem kui sigarettidel ja see võib põhjustada suuõõne vähki. Mokatubakas tekitab suuremat sõltuvust kui suitsetamine, sest nikotiini tase organismis on ühtlasem kui sigareti suitsetamisel. Tubakas sisalduv nikotiin põhjustab igemetes vereringe häirumise, mille tulemusena tekib igemepõletik.

Tubakatarvitaja suulimaskest muutub paksemaks ja tekivad valged laigud, mis võivad olla kasvajaeelseks seisundiks. Snusi tarbimist on iseloomustatud ka kui suitsetamisest loobumise võimalust, paraku on ainest endast hiljem sama raske loobuda.