Mis on panused ja millal neid paigaldatakse?


Hamba panused on hambatehniku poolt valmistatud täidised, mille arst tsementeerib õhukese tsemendikihiga patsiendi hambasse. Panuseid saab valmistada keraamilisest komposiidist, keraamikast või kullast. Kaarli kliinikutes valmistatakse kõige rohkem täiskeraamilisi panuseid.

Panuseid valmistatakse siis, kui on vaja kaariesest, kulumisest või traumast tekkinud kahjustusega hammas taastada. Hea valik patsientidele, kes eelistavad minimaalselt invasiivset ravi. Sellistel ülesehitustel on nii esteetilised kui funktsionaalsed eelised.

Panuseid valmistades jäetakse tervet hammast võimalikult palju alles. Eemaldatakse kogu kahjustunud kude ja vanad täidised. Võrreldes kroonidega ei vaja hammas palju lihvimist. Väga hea võimalus saada tihedad hammaste vahelised kontaktid.

Panused on heaks alternatiiviks täiskroonile. Nad tagavad pikaajalise esteetilise tulemuse, sest ei muuda suus värvi, kuid kindlustavad hamba pikaajalise funktsioneerimise. Panuste istuvus eelnevalt ettevalmistatud ja poleeritud pindadele on väga hea, mis tagab ja lihtsustab edaspidist head hammaste puhastamist.

Suured komposiittäidised kootuvad  kõvastudes, sellest tekivad pinged või mõrad täidistes ja hammastes. Panused on eelnevalt valmistatud, inertsed ning see kindlustab suurepärase püsiva tulemuse. Juhul, kui patsiendil on probleeme hammaste vahele kinni jääva toiduga, tasub kaaluda panuste valmistamist. Tavaline täidis paigaldatakse otse suus vastu hambavahele paigaldatavat matriitsi.  Sõltuvalt kahjustuse ulatusest võib matriitsi paigaldamine olla väga keeruline ja vahel ka võimatu ning selline tehnika ei võimalda arstil täidist hamba vahelt  siledaks lihvida.  Panused seevastu on juba eelnevalt laboris  poleeritud ja ilusa kujuga vormitud. Hambatehnikul on võimalik panust hambamudelist välja tõsta, seda kõikidest külgedest vaadelda ja töödelda.

Kui patsiendil on hulganisti komposiittäidiseid, siis sageli kuluvad tema hambad kiiremini kui meile meeldiks. Selleks, et hoida või taastada hambumuskõrgust, on panused väga heaks valikuks. Nad on vastupidavamad kulumisele  ja tagavad hambumuskõrguse püsimise.

Panused on hinnalt kallimad kui täidised, kuid kuna neil on võrreldes täidistega nii palju eeliseid, siis pikemas perspektiivis aitavad panused hoida hambaid tervete ja ilusatena.

Kaarli Hambaravi ülemarst Triin Pullisaar