KUIDAS FLUORIID AITAB KAITSTA HAMBAID?


Fluoriid takistab hambakaariese teket mitmete mehhanismide abil. Fluor soodustab hambaemaili pealmistes kihtides remineraliseerimist ja toimib F-laona, kust Fluor vabastatakse kattu alati kui langeb suu pH.

Hambakatt on õhuke, kleepuv bakterite kile, mis moodustub ja tekib hammastele pidevalt. Hambakattu on võimalik eemaldada vaid hamba pinda mehaaniliselt puhastades. Fluoriid vähendab hambakatu bakterite võimet tekitada happeid. Väga oluline on siinjuures see, et hamba kõvakoe mineraalainevahetus on loomulik looduslik protsess, mille kulgu on võimalik kontrollida isikliku tervisliku käitumisega.

KUST MA LEIAN FLUORIIDI?

Piirkonnad

Inimene võiks olla teadlik oma elukoha joogivee fluoriidisisaldusest. Arvestada tuleb ka fluoriühendite saamist elukeskkonnast, toidust, joogiveest ja õhust (kala, tee, mineraalvesi). Suuremal osal Eesti territooriumi joogivees on madal fluoriidide sisaldus.

Joogivee F norm näitaja on 0,8-1,5 mg/l. Kui joogivee F- sisaldus on alla 0,5 mg/l, siis on soodustatud hambakaariese teke. Joogiveele, mille F- sisaldus on üle 1,5 mg/l, on kehtestatud piirangud: seda vett ei tohi kasutada söögi valmistamiseks alla 16 kg lastele (alla 3a) ning ei soovitata eelkooliealistele magustoitude valmistamiseks. Hammaste pesemiseks võib seda vett kasutada kui laps oskab suu tühjaks sülitada.

Hambapastad

Peaaegu kõik hambapastad sisaldavad fluoriide ja on hammaste lagunemise ennetamisel väga tõhusad. Hambaid tuleb pesta 2x päevas 3 minutit fluoriidi sisaldava hambapastaga. Hambapasta kogus hambaharjal on herneterasuurune.

Kuni 3-aastane ei kasuta veel F- sisaldavat hambapastat.

3-5-aastase F -sisaldus hambapastas on 600-1000 ppm, laps oskab pastat välja sülitada ja suud loputada.

6-aastaste–täiskasvanute F-sisaldus hambapastas on 1000-1450 ppm.

Hammaste Fluor lakkimine hambaravis

Hambaravis on võimalik nii laste kui ka täiskasvanute jäävhambad katta fluori sisaldavate lakkide ja geelidega. Need on kontsentreeritumad kui need, mida saate ise kodus kasutada. Fluoriidlakid aitavad vähendada hambakaariest, eriti neil inimestel, kellel esineb suukuivust. Samuti aitavad nad vähendada hammaste tundlikkust.

KAS FLUORIIDIL ON KA KÕRVALTOIMED? FLUOROOS?

Fluoroos on tingitud sellest, et hammaste arengul on liiga palju fluoriide. See on harvaesinev haigus, mida ei põhjusta hambapasta ega fluoriidi sisaldav suuvesi. See tekib liigse fluoriidi sisalduse korral joogivees. Kerge fluoroosikahjustusega hambad võivad olla tugevamad, kuid esteetiliselt ei mõju see just kõige paremini. Raskekujuline fluoroos võib põhjustada hambaemaili värvi muutust. Oht fluoroosi tekkeks on ka ülemäärase fluoritablettide kasutamise korral ning hambapasta regulaarsel allaneelamisel hammaste puhastamisel (selle väljasülitamise asemel).

KOKKUVÕTTEKS

Fluor – aitab tugevdada hammast

– seob hambaemailis tugevamini mineraalaineid

– vähendab kaariest tekitavate bakterite hulka

– vähendab happe aktiivsust

Fluor lakkimine – kellele?

– laste ja täiskasvanute jäävhammaste tugevdamiseks, kaariese profülaktikaks

– inimestele, kellel on käelisi raskusi ise oma hammaste eest hoolitsemisel

Milliste juhtude puhul on fluor kasulik?

– hammaste tundlikkus, tundlikud hambakaelad

– hambaemaili kulumine

– suukuivus

– suuhingamine

– breketid

– peale hammaste valgendamist

– peale hambakivi eemaldamist

 

Karin Looskari

Kaarli ja Sõpruse Hambaravi suuhügienist