Patsiendid peaksid paluma arstidelt rohkemate röntgenpiltide tegemist, mitte vastupidi


Dr Raul Vallaste, Ülemiste Hambaravi

Hambaarstina puutun tihti kokku kahe probleemiga, mis mõlemad on seotud röntgenpiltide tegemisega. Esimene probleem on vähemlevinud, kuid siiski tuleb vahel ette, et patsient peab röntgenpiltide võtmise vajalikkust küsitavaks ja talle peab seletama adekvaatse diagnoosimise vajadust. Rohkem on aga neid juhtumeid, kui patsient on käinud regulaarselt kontrollis ja talle on öeldud, et kõik on korras, kuid minu vastuvõtule tulles tabab halb üllatus: tegelikult on hammastes mitu auku. See näitab, et ka paljud hambaarstid ei tee meelsasti röntgenpilte ning sellisel juhul on kontrollvisiidi põhjalikkus küsitav.

Kaaries ehk hambaauk tekib peamiselt liigse näksimise, ülemäärase suhkrutarbimise ja ebapiisava suuhügieeni kombinatsioonis. See algab muutustega hamba pindmises kihis ehk emailis. Emailikaaries vajab jälgimist, suuhügieeni parandamist ning toidukordade ja suhkrutarbimise vähendamist. Kui kaaries edasi areneb, jõuab see dentiinini. Dentiinikaaries vajab juba ravi plommi ehk täidisega. Paljud ravi vajavad hambaaugud on hästi silmaga näha, kuid mõnda hambaauku pelgalt suhu vaadates ilma röntgenpiltideta lihtsalt ei näe.

Kui patsient tuleb hammaste kontrolli, peaks hambaarst üles leidma kõik ravi vajavad augud. Järgnev näide illustreerib väga hästi seda, et ainult suhu vaatamisest ei piisa.

Hammas, mis pealtnäha paistab korras. Veidi on ainult tumedat pigmenti vana täidise servades, mis ei ole peamine probleem. Probleemne koht on tegelikult peidus:

Sama hammas röntgenil (originaalpilt ja sama pilt viidetega). Punane joon näitab emaili ja dentiini piiri ning oranž on pulbi ehk „närvi“ piir. Normaalsest tumedam koht viitab kaariesele. On näha, et dentiinikaaries on alguse saanud hammaste vahelt ning selle kohal on email täiesti terve – seetõttu ei olegi kaariest suus näha:

Sama hammas: 1. Kaariese peal olev terve email on eemaldatud ja kaaries on nüüd nähtaval. 2. Kaaries on piisaval määral eemaldatud. 3. Hambasse on asetatud täidis.