Miks kipuvad rasedatel hambad ära lagunema?


Kindlasti ei saa öelda, et rasedus kui füsioloogiline seisund on hammaste lagunemise põhjustaja. Eelkõige sõltub hammaste tervis sel eluperioodil naise harjumustest ja käitumisest. Ühel rasedal võib laguneda mitu hammast ja teisel ei pruugi üheksa kuu jooksul tekkida vajadust ühegi raviprotseduuri järele, piisab vaid hambaarsti külastamisest profülaktilise kontrolli eesmärgil.

Raseduse ajal toimuvad naise organismis hormonaalsed muutused ning juhul, kui enne rasedust olid hambad ravimata, siis nüüd karioossed protsessid kiirenevad – väikesest august võib kasvada suur, kuna sülje kaitsefaktor langeb. Suureneb ka igemepõletiku risk ning märgates hambaid puhastades, et igemed veritsevad, kiputakse neid õrnemalt pesema, kuigi vajalik oleks just eriti põhjalik harjamine. Pööramata probleemile tähelepanu, võib jäädavalt välja areneda  hammaste kinnituskudede kahjustus ehk periodontiit, mis on üheks enneaegse sünnituse põhjuseks. Igemehaigusi põdeval naisel on ka suurem risk sünnitada alakaaluline laps.

Eelkõige võivad hammaste lagunemist  põhjustada rasedusaegne iiveldus ja oksendamine. Iivelduse tõttu on raskendatud tagumiste hammaste puhastamine ning lisaks püütakse iiveldustunnet leevendada sagedase näksimisega. Nii tekivad soodsad tingimused kaariest põhjustavate bakterite hulga suurenemiseks ning hammaste kahjustuste väljaarenemiseks. Kui kohe peale oksendamist hambaid harjata, siis maohappe mõjul tekivad nõrgenenud emailile harjaga hõõrumisest kahjustused ehk erosioonid. Hammaste seisund raseduse ajal sõltub  ka kaasuvatest kroonilistest haigustest ning ainevahetushäiretest. Lisaks võib mõnele naisele lapseootus olla pingete allikaks ning stressist tingitud tervisekäitumine mõjutab oluliselt  hammaste olukorda.

Hammaste lagunemise vältimiseks on oluline hambaid  harjata  ja puhastada hambaniidiga kaks korda päevas, hoolimata iiveldusest hoida maksimaalselt efektiivset suuhügieeni, hoiduda hammaste puhastamisest kohe peale oksendamist, vältida liigset näksimist põhitoidukordade vahel ning kindlasti pöörduda kontrolli, et selgitada välja vajadus raviks või hambakivi puhastamiseks.

Hambaarsti või suuhügienisti juurde kontrolli tulles oleks kindlasti vaja rasedusest teavitada, see aitab arstil  paremini planeerida  vajalikke diagnostilisi uuringuid ning otsustada, millised probleemid vajavad kohest sekkumist ja millised oleks mõistlikum veidi edasi lükata.

 

Anastassia Tomilina

suuhügienist

Ülemiste Hambaravi